Historie hry


 

Knight Lore byl seguelem (pokračováním) dvou her - Underwurlde a Sabrewulf (se kterými je spojuje hlavní hrdina). Hra Alien 8, může být řazena také jako sequel pro Knight Lore, ale vyšla až po něm, i když používá stejný engine a byla vyvíjena částečně souběžně.

Hra Knight Lore (nepřesný překlad "Rytířská čest", zároveň název pro hrad ve hře) byla vyvinuta před hrou Sabre Wulf, ale vývojáři bratři Tim a Chris Stamperovi měli geniální a odvážnou marketingovou strategii: počkali téměř rok (!) po vydání Sabre Wulf, než vydali Knight Lore. Důvodem byl předpoklad, že pokud by vyšel Knight Lore před Sabre Wulf, Sabre Wulf by se špatně prodával.

Když se dnes podíváte na obě hry je třeba uznat, že jsou nesrovnatelné a jejich předpoklad byl pravděpodobně správný. Tato marketingová strategie se bohatě vyplatila, protože hry Sabre Wulf se prodalo 350 000 ks, což bylo na svou dobu ohromující číslo.

Následný Knight Lore se stal bombou, doslova revolucí v herním světě ZX Spectra, protože se stal první hrou, která byla plně 3D, používající isometrický pohled, tolikrát opakovaný v jiných hrách. Alien 8, který byl vydán po Knight Lore se stal také hitem, stejně tak jako ostatní 3D hry Ultimate Play The Game.

Když se podíváme na staré PC hry, trvalo téměř deset let, než se dopracovaly k podobnému enginu zpracování hry a dalších pět, než tyto hry se staly populárními. 

Tato hra je stala zcela jedinečná a odlišila se od všech typů her, které byly před ní. 3D grafika, používá zajímavou techniku maskování, takže pohyb osob a předmětů není rušen průhledností nebo změnou barvy, pokud se postavy pohybují kolem objektů. Jednoduché použití jedné barvy na černém podkladu zabraňuje problému zobrazování atributů barev, známému to problému her na ZX Spectru, kdy matice 8 x 8 pixelů mohla obsahovat současně pouze dvě barvy.

Grafika je velmi detailní, dobře prokreslená i s ohledem na technické možnosti počítače dobře vymyšlená. Autoři geniálně pracují s náznakem (stěny místností, pohyb) a tím nechávají prostor pro fantasii. Tento prostor doplňují pouze zvuky pohybujících se objektů. Absence hudby se podílí na vytvoření atmosféry tajemna. Mapa hradu Knight Lore opravdu představuje půdorys fiktivního hradu, který má 128 komnat. Na konci hry je oznámen počet sebraných předmětů a procento navštívených místností.

Inlay card neobsahuje žádné informace ke hře, ale pouze několik vtipných náznaků, jak bylo zvykem u her Ultimate. Hráč má používat svůj mozek a zjistit, co a jak.

Hra byla vydána na přelomu roku 1984 - 85 za cenu 9.99 liber. Mastertronic koupil budgetová práva na hru v roce 1987 a vydal ji pod svoji značkou Ricochet za 1,99 liber.

 


zpět na titulní stranu


reklama na mé další weby